Praca na stanowisku specjalisty ds. eksportu, nie należy do najłatwiejszych. Obciążenie stresem oraz konieczność częstych zmian pewnych planów, może skutecznie wyprowadzać z równowagi. Dlatego też wymagania wobec takich osób są jasno sprecyzowane, aby nie obsadzać na tym stanowisku kogoś, kto nie podoła powierzonym zadaniom.
Dyplom oraz kompetencje specjalisty eksportu
Jednym z bezwzględnych wymogów na tym stanowisku jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni ekonomicznej. Skoro mamy do czynienia ze stanowiskiem eksperckim, niezbędne jest również posiadanie doświadczenia na tym stanowisku. Umiejętność pracy w zespole oraz komunikatywność i pewność siebie, również pomaga w tej profesji. Warto mieć na uwadze konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy, zwłaszcza z zakresu ciągle zmieniającego się prawa. Może to być początkowo uciążliwe, jednakże z czasem coraz lepsza organizacja pracy, pomoże w skutecznym koordynowaniu i bieżącym nabywaniu wiedzy.
Specjalista eksportu nie zawsze pracuje w tym samym środowisku. Nie zawsze też towarzyszą mu Ci sami ludzie. Jest to praca pełna wyzwań, które prowadzą do naprawdę interesujących efektów. To zawód, bez którego gospodarka z pewnością by upadła.