Wymagania stawiane przed kandydatami aplikującymi na stanowisko specjalisty eksportu, nie zawsze nazywają wprost kierunek studiów, który najlepiej skończyć, aby móc pełnić w firmie tę funkcję.
Logistyka przede wszystkim
Decydując się na zawód związany z eksportem, oczywiste skojarzenia prowadzą nas do studiów na kierunku logistyka i transport. Jednak nie zawsze ten jeden kierunek jest najbardziej niezbędny i stawiany w wymaganiach jako konieczny. Na studiach związanych z marketingiem oraz zarządzaniem, często zdarzają się przedmioty związane z planowaniem i transportem. Zwłaszcza ta pierwsza czynność jest częsta w zawodzie specjalisty eksportu. Często osoby kończące zupełnie odmienne kierunki studiów, typu politologia czy socjologia, posiadają wrodzone cechy logicznego planowania i analitycznego myślenia. Takich osób również nie można skreślać przy rekrutacji.
Coraz rzadziej pracodawcy zamykają się na jeden kierunek studiów, wymagany od aplikujących na dane stanowisko. Znacznie częściej wystarczy po prostu mieć wykształcenie wyższe, a wszystkie umiejętności są sprawdzane i kształtowane w miarę wdrażania się kandydata do pracy. Często potem wyrastają one znacznie ponad to, co mają do zaoferowania absolwenci studiów kierunkowych.